kenei has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When We Leave

When We Leave

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nasty Girl

The Nasty Girl

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Generation War

Generation War

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Combat Girls

Combat Girls

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Barbara

Barbara

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Voice of Silence

Voice of Silence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★
Read the review Edit this entry