• Lightyear

    ★★★½

  • Crimes of the Future

    ★★★★

  • Men

    ★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Dog

    ★★★

  • Kimi

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★

  • You Won't Be Alone

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Fire Shut Up in My Bones

    ★★★★½

  • Robin Robin

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Six Seventy-Two Variations, Variation 1

    ★★★★½

  • Il Buco

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • The Hand of God

    ★★½

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Cyrano

    ★★★½

  • Belfast

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Glass Life

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Tonalli

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Nitram

    ★★★½

  • Pig

    ★★★

  • Vortex

    ★★★

  • In Front of Your Face

    ★★★★

  • Belle

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★

  • France

    ★★★½

  • Paris, 13th District

    ★★½

  • Red Rocket

    ★★★½

  • The Windshield Wiper

    ★★★½

  • Titane

    ★★★

  • Futura

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Neptune Frost

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • On My Mind

    ★★½

  • Mothering Sunday

    ★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • Great Freedom

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★

  • Playground

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • The Velvet Underground

    ★★★

  • Ahed's Knee

    ★★★

  • Annette

    ★★★★

  • Bestia

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Oslo

    ★★½

  • Fictions

    ★★★½

  • The Village Detective: A Song Cycle

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Who We Are: A Chronicle of Racism in America

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • I'm Your Man

    ★★★½