RSS feed for Kenji
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Dinner With Alan

My Dinner With Alan

×
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Orgasmo

Orgasmo

1969
×
★★★
Edit this entry  
06
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Student of Prague

The Student of Prague

1926
×
★★★
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Feast of the Epiphany

Feast of the Epiphany

2018
×
Edit this entry  
25
The Store

The Store

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Model

Model

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Such Good Friends

Such Good Friends

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Something Horizontal

Something Horizontal

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where a Good Man Goes

Where a Good Man Goes

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Read prior review Edit this entry  
20
Manoeuvre

Manoeuvre

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sinai Field Mission

Sinai Field Mission

1978
×
★★★½
Edit this entry  
08
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Edit this entry