Kenji has logged 301 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Results

Results

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Youth

Youth

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Western

Western

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Of Men and War

Of Men and War

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Iris

Iris

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
River of Fundament

River of Fundament

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Legend

Legend

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My All American

My All American

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Tale of Sorrow and Sadness

A Tale of Sorrow and Sadness

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lottery

The Lottery

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
Mask of the Red Death

Mask of the Red Death

1969
×
Edit this entry  
01
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
Edit this entry