RSS feed for Kenneth

Kenneth has logged 363 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tomorrow's Children

Tomorrow's Children

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Pleasures of Being Out of Step

The Pleasures of Being Out of Step

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Salvo

Salvo

2013
×
★★
Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
Playing Dead

Playing Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Human Capital

Human Capital

2013
×
Edit this entry  
22
Watermark

Watermark

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unbroken

Unbroken

2014
×
Edit this entry  
14
Glen Campbell: I'll Be Me

Glen Campbell: I'll Be Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
Edit this entry  
11
The Gambler

The Gambler

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Selma

Selma

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild

Wild

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sublime and Beautiful

The Sublime and Beautiful

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Visitors

Visitors

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Free the Nipple

Free the Nipple

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nash

Nash

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry