Kenneth has logged 918 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Sleepwalking in the Rift

Sleepwalking in the Rift

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
Edit this entry  
18
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
18
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Palace II

Palace II

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
City of Contrasts

City of Contrasts

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
17
Baal

Baal

1970
×
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
Edit this entry  
11
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Salt for Svanetia

Salt for Svanetia

1930
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Slate

Slate

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
Personnel

Personnel

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Factory

Factory

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Queen Is Dead

The Queen Is Dead

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Honey Bunny

Honey Bunny

2002
×
★★½
Edit this entry  
04
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gradiva

Gradiva

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rectangle - Deux chansons de Jacno

Rectangle - Deux chansons de Jacno

1980
×
Edit this entry  
29
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Naked Eyes

Naked Eyes

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry