Kenneth has logged 272 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Je Vous Salue, Sarajevo

Je Vous Salue, Sarajevo

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
31
La maleta

La maleta

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
31
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Edit this entry  
31
Team Thor

Team Thor

2016
×
Edit this entry  
31
A Special Day

A Special Day

1977
×
Edit this entry  
31
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Apocalypse Now Now

Apocalypse Now Now

2017
×
½
Edit this entry  
31
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Two on the Sidewalk

Two on the Sidewalk

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Anniversary of the Revolution

Anniversary of the Revolution

1918
×
★★★½
Edit this entry  
31
Working on the Douro River

Working on the Douro River

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Chants for a Slow Dance

Last Chants for a Slow Dance

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Undersea Fantasy

Undersea Fantasy

1940
×
★★★
Edit this entry  
29
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★½
Edit this entry  
29
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Guernica

Guernica

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
Visite à Oscar Dominguez

Visite à Oscar Dominguez

1947
×
Edit this entry  
29
Van Gogh

Van Gogh

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
Hungerford: Symphony of a London Bridge

Hungerford: Symphony of a London Bridge

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Love in the City

Love in the City

1953
×
Edit this entry  
28
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
Edit this entry  
28
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Discipline of D.E.

The Discipline of D.E.

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dom

Dom

1958
×
★★
Edit this entry  
28
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
½
Edit this entry  
28
Death Note

Death Note

2017
×
½
Edit this entry  
27
The Falcons

The Falcons

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Current

Current

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Age of Illusions

Age of Illusions

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
You

You

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry  
27
Interim

Interim

1952
×
★★★
Edit this entry  
27
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Surviving Life (Theory and Practice)

Surviving Life (Theory and Practice)

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Flora

Flora

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bells of Atlantis

Bells of Atlantis

1952
×
★★★★½
Edit this entry