Sort by

Ken has logged 468 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love and Honor

Love and Honor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gambler

The Gambler

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Selma

Selma

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ascension

Ascension

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rover

The Rover

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sun Kissed

Sun Kissed

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Life in a Fishbowl

Life in a Fishbowl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unsaved

The Unsaved

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seduce Me

Seduce Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Getting Go: The Go Doc Project

Getting Go: The Go Doc Project

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Simshar

Simshar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Boys from Marx and Engels Street

The Boys from Marx and Engels Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Elelwani

Elelwani

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
1001 Grams

1001 Grams

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
With Mom

With Mom

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Accused

Accused

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fair Play

Fair Play

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen of the Mountains

Queen of the Mountains

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocks in My Pockets

Rocks in My Pockets

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes of a Thief

Eyes of a Thief

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Earth

White Earth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Reaper

The Reaper

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Our Curse

Our Curse

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lion's Mouth Opens

The Lion's Mouth Opens

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kehinde Wiley: An Economy of Grace

Kehinde Wiley: An Economy of Grace

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joanna

Joanna

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crisis Hotline: Veterans Press 1

Crisis Hotline: Veterans Press 1

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry