Sort by

Ken has logged 333 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Testimony

The Testimony

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Starting Point

Starting Point

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Enemy, My Brother

My Enemy, My Brother

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minerita

Minerita

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Day of Freedom

Last Day of Freedom

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beneath the Harvest Sky

Beneath the Harvest Sky

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
50 Feet from Syria

50 Feet from Syria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
By the Sea

By the Sea

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Chau, Beyond the Lines

Chau, Beyond the Lines

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Body Team 12

Body Team 12

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Childhood's End

Childhood's End

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Modris

Modris

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
How to Win at Checkers (Every Time)

How to Win at Checkers (Every Time)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Heavenly Nomadic

Heavenly Nomadic

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Throne

The Throne

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Enclave

Enclave

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The High Sun

The High Sun

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Theeb

Theeb

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Two of Us

The Two of Us

2015
×
Edit this entry  
07
Viva

Viva

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A War

A War

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Moira

Moira

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Assassin

The Assassin

2015
×
Edit this entry  
01
Baby(a)lone

Baby(a)lone

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Home Care

Home Care

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Cowboys & Angels

Cowboys & Angels

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blackmail Boy

Blackmail Boy

2003
×
★½
Edit this entry  
22
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry