2012

Ken Rudolph Ken Rudolph’s year in review

Ken’s highest rated films

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • War Witch

    ★★★★½

  • Beyond the Hills

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • The Snows of Kilimanjaro

    ★★★★½

  • 4 Days in May

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

  • West of Memphis

    ★★★★½

  • The Deep

    ★★★★

  • No

    ★★★★

  • Nairobi Half Life

    ★★★★

  • Take This Waltz

    ★★★★

  • A Better Life

    ★★★★

  • Romancing in Thin Air

    ★★★★

  • Price Check

    ★★★★

  • The Fourth State

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Valley of Saints

May 8

Most Watched

Future Weather

twice

Last Film

Snow White and the Huntsman

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
67 films
Comedy
24 films
Romance
14 films
Thriller
12 films
Action
7 films
Documentary
7 films
Fantasy
5 films
Adventure
5 films
History
4 films
Music
3 films
USA
34 films
France
10 films
UK
9 films
Italy
6 films
Spain
5 films
Canada
5 films
Germany
4 films
Belgium
3 films
Romania
3 films
Hong Kong
3 films
English
64 films
French
18 films
Spanish
8 films
German
7 films
Italian
6 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Arabic
3 films
Cantonese
3 films
Czech
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Ken’s most liked review

The Hobbit: An Unexpected Journey

★★★★½

First of all, it's important to remember that "The Hobbit" was written as a children's book. It's a fantasy quest epic, where a wizard, a hobbit and a baker's dozen dwarves set out on a protracted road trip full of dangers. In many ways, it parallels the Lord of the…

More reviews

Ken’s most liked list

2012: 15 Academy feature documentary short list

The 15 films chosen for the Oscar documentary feature short list.

I watched all 126 films, and this list isn't going to satisfy too many people. Unaccountable omissions include WEST OF MEMPHIS, SCENES OF A CRIME, THE CENTRAL PARK FIVE, YOU'VE BEEN TRUMPED and THE FLAT. But 13 out of…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Bel Ami
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

White Camellias

Films watched in 2012

  • Snow White and the Huntsman
  • The Grey
  • Stand Up Guys
  • Ted
  • Smashed
  • Nairobi Half Life
  • Django Unchained
  • Not Fade Away
  • War Witch
  • The Guilt Trip
  • Les Misérables
  • Pieta
  • The Deep
  • On the Road
  • This Is 40
  • Beyond the Hills
  • Promised Land
  • Zero Dark Thirty
  • Caesar Must Die
  • Blood of My Blood
  • The Impossible
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Hyde Park on Hudson
  • Touch of the Light
  • Rust and Bone
  • You've Been Trumped
  • Beware of Mr. Baker
  • Words Of Witness
  • West of Memphis
  • Rise of the Guardians
  • Sister
  • No
  • Future Weather
  • The Crown Jewels
  • Gayby
  • Future Weather
  • Hunky Dory
  • Allegiance
  • Soog
  • Easton's Article
  • Lipstikka
  • I Am Not a Hipster
  • White Camellias
  • The Invader
  • Dragon
  • The Details
  • A Cube of Sugar
  • Innocence
  • Future Lasts Forever
  • The Empty Home
  • L
  • Italy: Love It, or Leave it
  • Lost in Paradise
  • Unit 7
  • The Fourth State
  • Overheard 2
  • The House
  • Adventures in the Sin Bin
  • Wuthering Heights
  • Kryptonite!
  • Coteau Rouge
  • We Are Legion: The Story of the Hacktivists
  • Qué pena tu boda
  • Price Check
  • Best Intentions
  • Sunny
  • The Glass Man
  • Starbuck
  • The First Time
  • Chapiteau-Show
  • Beasts of the Southern Wild
  • 4 Days in May
  • Les tribulations d'une caissière
  • As Luck Would Have It
  • Prime Time Soap
  • 6 Points About Emma
  • Diaz - Don't Clean Up This Blood
  • Romancing in Thin Air
  • The Last Man on Earth
  • The Snows of Kilimanjaro
  • Everything and Everyone
  • The Convoy
  • Two for the Road
  • Bel Ami
  • I primi della lista
  • Coming Home
  • Goodbye
  • Can
  • A Better Life
  • North Sea Texas
  • Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean
  • Take This Waltz
  • Moonrise Kingdom
  • Any Day Now
  • Gimme the Loot
  • Valley of Saints

Highly rated films Ken missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Wolf Children
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Tabu
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more