2017

Ken Rudolph Ken Rudolph’s year in review

Ken’s highest rated films

  • Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction

    ★★★★★

  • Jane

    ★★★★★

  • Her Love Boils Bathwater

    ★★★★★

  • Human Flow

    ★★★★★

  • LA 92

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Dawson City: Frozen Time

    ★★★★★

  • Edith+Eddie

    ★★★★★

  • Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

    ★★★★★

  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power

    ★★★★★

  • Cries from Syria

    ★★★★★

  • The Journey

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • 116 Cameras

    ★★★★½

  • Kayayo – The Living Shopping Baskets

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 383 Films watched
  • 31.9 Average per month
  • 7.4 Average per week

Milestones

First Film

Paterson

Jan 2

Most Watched

Call Me by Your Name

twice

Last Film

Ten Meter Tower

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
209 films
Documentary
110 films
Comedy
63 films
Thriller
37 films
Romance
34 films
Crime
24 films
Action
23 films
History
22 films
Adventure
22 films
Sci Fi
20 films
USA
192 films
UK
54 films
France
50 films
Germany
26 films
Canada
20 films
Belgium
13 films
Italy
11 films
Denmark
11 films
Sweden
10 films
Spain
9 films
English
284 films
French
48 films
Spanish
36 films
German
19 films
Italian
17 films
Arabic
15 films
Portuguese
12 films
Korean
9 films
Russian
8 films
Danish
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ken’s most liked review

Call Me by Your Name

★★★★½

I'll let others go into details about this beautiful film; but suffice it to say that it is simply the best coming of age film I've ever watched. I've admired Timothée Chalamet ever since his understated role on the TV series "Homeland." However, nothing could have prepared me for his…

More reviews

Ken’s most liked list

2017 Oscar Documentary Submissions

This is the final list is of all 170 of the documentary feature films submitted for consideration for the 2017 Oscars. If one were to watch all 170 of these films it would take 16,267 minutes (or 271 hours, 7 minutes.) Fifteen of these films made the short-list cut, from which the final five nominees for the Oscar will be chosen.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Escape Room
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Surviving Peace

Films watched in 2017

  • Ten Meter Tower
  • 116 Cameras
  • Kayayo – The Living Shopping Baskets
  • Out of Sight: Stop the Stigma, Start a Conversation
  • Ex Libris: New York Public Library
  • Unrest
  • The Greatest Showman
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Star Wars: The Last Jedi
  • All the Money in the World
  • Heroin(e)
  • On Body and Soul
  • Father and Son
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • The Shape of Water
  • Phantom Thread
  • Saawan
  • Song of Granite
  • I, Tonya
  • Hostiles
  • Alone
  • The Train of Salt and Sugar
  • The Ciambra
  • November
  • Bingo: The King of the Mornings
  • The Post
  • The Disaster Artist
  • Downsizing
  • Quit Staring at My Plate
  • Newton
  • Foxtrot
  • Eric Clapton: Life in 12 Bars
  • Short Skin
  • Icarus
  • Water & Power: A California Heist
  • Surviving Peace
  • Kiki
  • Earth: One Amazing Day
  • Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction
  • Architects of Denial
  • Dream Big: Engineering Our World
  • Oklahoma City
  • Atomic Homefront
  • Cuba and the Cameraman
  • The Final Year
  • Gaga: Five Foot Two
  • Joshua: Teenager vs. Superpower
  • I Am Another You
  • A Gray State
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • Arthur Miller: Writer
  • Jane
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • One of Us
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • Strong Island
  • Voyeur
  • Whose Streets?
  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Call Me by Your Name
  • Wonder
  • Darkest Hour
  • Justice League
  • Her Love Boils Bathwater
  • The Wound
  • The Work
  • Whitney: Can I Be Me
  • Zama
  • Take My Nose... Please!
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Wonder Wheel
  • Murder on the Orient Express
  • In the Fade
  • Beyond Brotherhood
  • The Fixer
  • No Greater Love
  • Lady Bird
  • LBJ
  • Molly's Game
  • Thor: Ragnarok
  • Prosperity
  • A Fantastic Woman
  • Last Flag Flying
  • The Square
  • Naples '44
  • Neary's: The Dream at the End of the Rainbow
  • Look & See: A Portrait of Wendell Berry
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold
  • Summer 1993
  • Another Story of the World
  • Under the Tree
  • Goodbye Christopher Robin
  • BPM (Beats per Minute)
  • Human Flow
  • Wonderstruck
  • A Letter to the President
  • Loveless
  • Extraordinary Ordinary People
  • California Typewriter
  • Woodpeckers
  • Black Level
  • Happy End
  • Tokyo Project
  • Mad World
  • The Insult
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Breathe
  • Brimstone & Glory
  • Augie
  • AlphaGo
  • Searching Nafta
  • The Mountain Between Us
  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • Long Strange Trip
  • LA 92
  • Score: A Film Music Documentary
  • Sidemen: Long Road To Glory
  • Loving Vincent
  • American Made
  • Victoria & Abdul
  • If You're Not In The Obit, Eat Breakfast
  • Get Me Roger Stone
  • Dolores
  • Battle of the Sexes
  • Stronger
  • Chasing Trane
  • American Media & The Second Assassination of John F. Kennedy
  • The Sinner
  • Rebel in the Rye
  • Call Me by Your Name
  • American Assassin
  • First They Killed My Father
  • mother!
  • Brad's Status
  • Risk
  • This Is Everything: Gigi Gorgeous
  • In the Grayscale
  • Dawson City: Frozen Time
  • Step
  • School Life
  • The Settlers
  • Machines
  • The Last Laugh
  • Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS
  • Hearing Is Believing
  • Escapes
  • Elián
  • It's Kind of a Funny Story
  • Logan Lucky
  • Chasing Coral
  • Edith+Eddie
  • 4 Days in France
  • The Only Living Boy in New York
  • The Glass Castle
  • Chosen and Excluded - Jew Hatred in Europe
  • Can't Stop, Won't Stop: A Bad Boy Story
  • Good Time
  • Detroit
  • My Scientology Movie
  • Mr. Gaga
  • Let It Fall: Los Angeles 1982-1992
  • Atomic Blonde
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Last Men in Aleppo
  • Wind River
  • From the Land of the Moon
  • Dunkirk
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Keep Quiet
  • Karl Marx City
  • War for the Planet of the Apes
  • The Defiant Ones
  • I Called Him Morgan
  • Jeremiah Tower: The Last Magnificent
  • Spider-Man: Homecoming
  • I Am Jane Doe
  • Summer Vacation
  • Harold and Lillian: A Hollywood Love Story
  • The Beguiled
  • I Am Michael
  • Esteros
  • God Knows Where I Am
  • The Freedom to Marry
  • Finding Oscar
  • Eagles of Death Metal: Nos Amis (Our Friends)
  • Cries from Syria
  • The Falls: Covenant of Grace
  • The Falls: Testament Of Love
  • All These Sleepless Nights
  • Baby Driver
  • Okja
  • Maudie
  • Paint It Black
  • Paris 05:59: Théo & Hugo
  • The Exception
  • The Book of Henry
  • My Cousin Rachel
  • Free and Easy
  • This Is Our Land
  • Handsome Devil

See all 383

Highly rated films Ken missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Night Is Short, Walk on Girl

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more