2018

Ken Rudolph Ken Rudolph’s year in review

Ken’s highest rated films

  • My Dead Dad's Porno Tapes

    ★★★★★

  • Los Comandos

    ★★★★★

  • End Game

    ★★★★★

  • Of Fathers and Sons

    ★★★★★

  • The King

    ★★★★★

  • Robin Williams: Come Inside My Mind

    ★★★★★

  • Zion

    ★★★★★

  • The Heart of Nuba

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • The Fourth Estate

    ★★★★★

  • McQueen

    ★★★★★

  • A Moment in the Reeds

    ★★★★★

  • Freaks and Geeks: The Documentary

    ★★★★★

  • The Last Suit

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 321 Films watched
  • 26.8 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Traffic Stop

Jan 2

Most Watched

Mudbound

twice

Last Film

Mirai

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Documentary
96 films
Comedy
59 films
Thriller
30 films
Crime
26 films
History
23 films
Adventure
22 films
Romance
22 films
Action
17 films
Family
17 films
USA
152 films
UK
46 films
France
34 films
Canada
18 films
Germany
17 films
Italy
16 films
Spain
9 films
Belgium
9 films
Sweden
8 films
Japan
8 films
English
247 films
French
41 films
Spanish
23 films
Italian
18 films
German
17 films
Japanese
10 films
Russian
9 films
Arabic
8 films
Chinese
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ken’s most liked review

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

★½

Can extraordinary sound and visual special effects make up for a plot so lacking in exposition and coherence that it becomes a bombastic muddle? The answer from this viewer is no...but nice try.

More reviews

Ken’s most liked list

2018 Oscar Feature Documentary Submissions

This is the complete and final list of the feature documentary films that have been submitted to the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences for Oscar consideration in the year 2018. The final group of 7 added on November 8, for a total of 166 film running 15,717 minutes or 262 hours of total viewing.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sansho the Bailiff
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Life Itself
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Boy Who Never Came Home: A True Story

Films watched in 2018

  • Mirai
  • On Her Shoulders
  • Period. End of Sentence.
  • In a Relationship
  • Hale County This Morning, This Evening
  • A Night at The Garden
  • My Dead Dad's Porno Tapes
  • Charm City
  • Los Comandos
  • Lifeboat
  • End Game
  • Black Sheep
  • '63 Boycott
  • The Silence of Others
  • The Mule
  • Aquaman
  • Mary Queen of Scots
  • Ben Is Back
  • Reversing Roe
  • Andy Irons: Kissed by God
  • Amazing Grace
  • Women of the Gulag
  • The Wild Pear Tree
  • Medea
  • Destroyer
  • If Beale Street Could Talk
  • Vice
  • On the Basis of Sex
  • The Distant Barking of Dogs
  • Of Fathers and Sons
  • Scotty and the Secret History of Hollywood
  • Eldorado
  • Whitney
  • Nothing Like a Dame
  • Communion
  • The King
  • Dark Money
  • Fahrenheit 11/9
  • Quincy
  • Studio 54
  • Welcome to Marwen
  • Minding the Gap
  • Stan & Ollie
  • The Price of Everything
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Zion
  • Wendy's Shabbat
  • Voices of Kidnapping
  • RX: Early Detection - A Cancer Journey with Sandra Lee
  • The Last Honey Hunter
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • Infinite Galatea
  • Crown Candy
  • Travel Ban
  • Cold War
  • Ruben Blades Is Not My Name
  • Restoring Tomorrow
  • Of Love & Law
  • Monrovia, Indiana
  • Killer Bees
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • The Heart of Nuba
  • Graves Without a Name
  • Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes
  • Daughters of the Sexual Revolution: The Untold Story of the Dallas Cowboys Cheerleaders
  • Bathtubs Over Broadway
  • Shirkers
  • Widows
  • Mary Poppins Returns
  • The Favourite
  • Green Book
  • Ivan
  • Hidden Man
  • Eternity
  • Donbass
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Sunset
  • The Front Runner
  • Never Look Away
  • Jirga
  • Bohemian Rhapsody
  • A Son of Man
  • Capernaum
  • Burning
  • Boy Erased
  • The Happy Prince
  • The Family
  • Suspiria
  • What They Had
  • The Marriage
  • Girl
  • Sobibor
  • Wonderful Losers: A Different World
  • A Private War
  • Wildlife
  • Roma
  • Mid90s
  • Maze Runner: The Death Cure
  • The Cakemaker
  • Winter Flies
  • El Angel
  • Family First
  • Birds of Passage
  • Shoplifters
  • Free Solo
  • First Man
  • The Hate U Give
  • The Dawn Wall
  • Filmworker
  • Licu, a romanian story
  • Garry Winogrand: All Things Are Photographable
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Beautiful Boy
  • A Star Is Born
  • Crime + Punishment
  • 40 Years in the Making: The Magic Music Movie
  • Family in Transition
  • Skip Day
  • Saule Marceau
  • The Girl and The Picture
  • The Earth is Humming
  • The Old Man & the Gun
  • The Boy Who Never Came Home: A True Story
  • The Sisters Brothers
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Blaze
  • Science Fair
  • Life Itself
  • Colette
  • White Boy Rick
  • Hal
  • Alex Strangelove
  • Operation Finale
  • Mondo Rocco
  • The Little Stranger
  • Papillon
  • The Bookshop
  • Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat
  • Salting the Battlefield
  • Turks & Caicos
  • Page Eight
  • Ordeal by Innocence
  • BlacKkKlansman
  • Crazy Rich Asians
  • Goyokin
  • Stan
  • Set It Up
  • Christopher Robin
  • The Darkest Minds
  • Saving Brinton
  • Recovery Boys
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Hot Summer Nights
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Haunted
  • Prince's Tale
  • The Wife
  • The Black Mambas
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Son In The Barbershop
  • Three Identical Strangers
  • Eighth Grade
  • This Is Home: A Refugee Story
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Sorry to Bother You
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Fourth Estate
  • Won't You Be My Neighbor?
  • RBG
  • Woman Walks Ahead
  • Zoo
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Man in an Orange Shirt
  • Boundaries
  • The Killer Inside Me
  • Eight Hours Don't Make a Day
  • Tyrel
  • The Poet and the Boy
  • McQueen
  • My Big Gay Italian Wedding
  • The Crime of Monsieur Lange
  • Scotch: A Golden Dream
  • Never Steady, Never Still
  • Lemonade
  • A Rough Draft
  • Pig
  • Amateurs
  • A Moment in the Reeds
  • Queerama
  • MFKZ
  • 1985
  • C'est la vie!
  • Doubtful
  • Naples in Veils
  • Number One
  • Going West
  • Lots of Kids, a Monkey and a Castle
  • The Reports on Sarah and Saleem
  • The Long Dumb Road
  • Mobile Homes
  • Virus Tropical
  • Bloody Milk

See all 321

Highly rated films Ken missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Springsteen On Broadway
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Burn the Stage: The Movie
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more