Sort by

KentheCritic has logged 636 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fatima

Fatima

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pigtails

Pigtails

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Norman the Snowman: The Northern Lights

Norman the Snowman: The Northern Lights

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Li'l Spider Girl

Li'l Spider Girl

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sumikkogurashi: The Movie

Sumikkogurashi: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry