Sort by

KentheCritic has logged 419 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
She and Her Cat: Everything Flows

She and Her Cat: Everything Flows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shelter

Shelter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macross Plus: The Movie

Macross Plus: The Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Napping Princess

Napping Princess

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Summer Days with Coo

Summer Days with Coo

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Visions – The Duel

Star Wars: Visions – The Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sword Art Online the Movie – Progressive – Aria of a Starless Night

Sword Art Online the Movie – Progressive – Aria of a Starless Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cross Road

Cross Road

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Gathering of Cats

A Gathering of Cats

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hiromi Iwasaki: Egao

Hiromi Iwasaki: Egao

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Other Worlds

Other Worlds

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry