Sort by

kentpalmtrees has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
Edit this entry  
31
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
26
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
26
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Edit this entry  
26
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
26
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
26
The Countryman and the Cinematograph

The Countryman and the Cinematograph

1901
×
Edit this entry  
26
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Clitoris

Le Clitoris

2016
×
Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Revengers

Tokyo Revengers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry