• Dead Man on Campus

    Dead Man on Campus

    ★★★½

    Unique movie, to say the least. Flippant treatment of disturbing subject matter is paired with dated grossout humor and absolutely cartoonish direction. There's a weird charm to it despite the overriding sense of amorality beyond even other dark comedies

  • Sully

    Sully

    ★★★★

    On the whole a better and less confused movie, but nothing will top the flight scene from Flight

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    It's very heavy-handed, which is kind of understandable since back when Adam McKay made politically subtle movies like The Other Guys no one noticed. But it comes at it all from what feels like a very passé genX liberalism, and beating you over the head with how reality TV or celebrity culture is bad doesn't exactly feel fresh. It also goes full Idiocracy way too soon, so I never really cared about the stakes—though on some level I guess that…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★

    Could have done with fewer fourth-wall breaks

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    I love the whole sixties aesthetic and music but the movie is kind of a mess

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    I liked it but it definitely feels like what it is, which is a three hour first act

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★

    The sixties/seventies setting is cool and the family and oedipal themes are interesting, but a lot of it feels like The Sopranos's answer to El Camino

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The rest of the Craig era and the legacy of the "gritty reboot" aside, really impressively done relaunch of the series. Managed to take the un-adapted debut novel in which James Bond repeatedly fails—the climax of which is him getting his balls tortured—and turn it into one of the coolest iterations of the character

  • Stillwater

    Stillwater

    ★★★★

    Matt Damon is great in it and the score set up a really good atmosphere. I was impressed with its building of suspense when I couldn't tell where it was going. As it relates to the Amanda Knox case, I think you can say it's irresponsible or in poor taste to take such liberties with the clear inspiration for the film, but when the movie isn't claiming to be based on a true story I think you have that artistic…

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    The DMX performance was a beautiful moment of racial harmony

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    The opening credit sequence set to a sad slow cover of Smells Like Teen Spirit is unironically the best and most interesting part

  • Flight

    Flight

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The first twenty or so minutes are so good, the rest can't even come close after that high. Also, who is really mad at this man for being drunk on the flight when it's pretty exhaustively established that his exceptional competence alone was the only reason there were any survivors? I didn't care for the ending's implication that we should brush aside the centrality of that fact as a concession to the wider themes about fate and control. People complain…