Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Landscape with Invisible Hand

Landscape with Invisible Hand

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet East

The Sweet East

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aurora

Aurora

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do Not Expect Too Much from the End of the World

Do Not Expect Too Much from the End of the World

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Dry Grasses

About Dry Grasses

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Among the Beasts

Among the Beasts

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Chimera

La Chimera

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Afire

Afire

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dadetown

Dadetown

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Hotel

The Royal Hotel

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry