Sort by

Kern has logged 78 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Demons

Demons

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
27
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Menashe

Menashe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder in the First

Murder in the First

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★
Edit this entry  
16
From Nowhere

From Nowhere

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
And Then I Go

And Then I Go

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Gemini

Gemini

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zama

Zama

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry