Sort by

Kern has logged 46 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Edit this entry  
30
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
Oasis

Oasis

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Poetry

Poetry

2010
×
★★½
Edit this entry  
04
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Who We Are Now

Who We Are Now

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry