Sort by

Kern has logged 501 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Kafka

Kafka

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fascination

Fascination

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ex Drummer

Ex Drummer

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Noncombatants Please Clear the Set

All Noncombatants Please Clear the Set

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry