Sort by

Kern has logged 46 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fourteen Days in May

Fourteen Days in May

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Homicide

Homicide

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trout

The Trout

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Inbred Redneck Kind

Close Encounters of the Inbred Redneck Kind

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
05
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scarecrowd: The Musk

Scarecrowd: The Musk

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Knightmare

Knightmare

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry