Kern has logged 539 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Third Day

The Third Day

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
At Sundance

At Sundance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry