Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Killer

Lady Killer

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anna Karenina

Anna Karenina

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Strange Madame X

The Strange Madame X

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pattes Blanches

Pattes Blanches

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manon

Manon

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love of a Woman

The Love of a Woman

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rendezvous in July

Rendezvous in July

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Happened at the Inn

It Happened at the Inn

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
French Cancan

French Cancan

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Proud and the Beautiful

The Proud and the Beautiful

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Antoine and Antoinette

Antoine and Antoinette

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rue de l'Estrapade

Rue de l'Estrapade

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Edward and Caroline

Edward and Caroline

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Baby's Day Out

Baby's Day Out

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry