Kerry has logged 508 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roxy - The Movie

Roxy - The Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pop Goes the Weasel

Pop Goes the Weasel

1948
×
Read the review Edit this entry  
26
Welephant

Welephant

1986
×
Read the review Edit this entry  
26
Car Booty – Gnomes

Car Booty – Gnomes

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Mr Jones Takes the Air

Mr Jones Takes the Air

1946
×
Read the review Edit this entry  
26
Savage Hunt of King Stakh

Savage Hunt of King Stakh

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry