Kerry has logged 34 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Hell's Half Acre

Hell's Half Acre

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Grand Jeu

Le Grand Jeu

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Berserk!

Berserk!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where Love Has Gone

Where Love Has Gone

1964
×
★½
Read the review Edit this entry