• The Mermaid

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • Pan

    ★★★★

  • Hotel Transylvania 2

    ★★★

  • Keith Richards: Under the Influence

    ★★★

  • High-Rise

    ★★★½

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★½

  • The Visit

    ★★★½

  • Frank Zappa & The Mothers - Roxy - The Movie 1973

    ★★★★

  • Turbo Kid

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Minions

    ★★★½

  • We Are Still Here

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Kung Fury

    ★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Spy

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

  • Sinatra: All or Nothing at All

  • Furious 7

    ★★★★

  • Daryl Hall & John Oates - Live in Dublin

    ★★★★

  • Chappie

    ★★★★

  • Jupiter Ascending

    ★★★★

  • The Hallow

    ★★★

  • Dope

    ★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★

  • Blackhat

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Penguins of Madagascar

    ★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Filmed in Supermarionation

    ★★★★

  • Before I Disappear

    ★★★★

  • Lava

  • Citizenfour

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Wyrmwood: Road of the Dead

    ★★½

  • The Boxtrolls

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Goat Witch

    ★★

  • Lucy

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Maleficent

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Blended

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Neighbors

    ★★