• Drácula

    ★★

  • David Golder

    ★★★½

  • Dishonored

    ★★★★½

  • City Lights

  • Under Eighteen

    ★★★½

  • Morocco

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

  • Liliom

    ★★★

  • Ladies of Leisure

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • City Girl

    ★★★★½

  • Anna Christie

    ★★★½

  • Under the Roofs of Paris

    ★★★½

  • Lucky Star

    ★★★★½

  • Piccadilly

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

  • The Docks of New York

    ★★★★½

  • Lonesome

    ★★★★

  • Street Angel

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • Moulin Rouge

    ★★★½

  • The Last Command

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Cat and the Canary

    ★★★★

  • Underworld

    ★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★½

  • Flesh and the Devil

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • The Black Pirate

    ★★★½

  • Variety

    ★★★★

  • Tartuffe

    ★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Entr'acte

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Goat

    ★★★★

  • The High Sign

  • Bluebeard

    ★★★★