keshet13 has logged 151 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Earth As Seen from the Moon

The Earth As Seen from the Moon

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Dead of Jaffa

The Dead of Jaffa

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Copy Shop

Copy Shop

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Read the review Edit this entry  
12
Turn Left at the End of the World

Turn Left at the End of the World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ten Buildings Away

Ten Buildings Away

2015
×
Edit this entry  
28
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
Edit this entry  
28
Greenland

Greenland

2014
×
Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Family

The Family

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
09
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incitement

Incitement

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Working Woman

Working Woman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The DUFF

The DUFF

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Astro Kid

Astro Kid

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matzor

Matzor

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry