Sort by

keshet13 has logged 24 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avanti Popolo

Avanti Popolo

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Every Bastard a King

Every Bastard a King

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aya: Imagined Autobiography

Aya: Imagined Autobiography

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
The Pill

The Pill

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hole in the Moon

Hole in the Moon

1964
×
Read the review Edit this entry  
18
Operation Thunderbolt

Operation Thunderbolt

1977
×
Read the review Edit this entry  
17
Sallah

Sallah

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
The Kind Words

The Kind Words

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Light Out of Nowhere

Light Out of Nowhere

1973
×
Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Read the review Edit this entry  
13
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
12
He Walked Through the Fields

He Walked Through the Fields

1967
×
Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doubtful

Doubtful

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is the Land

This Is the Land

1935
×
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry