keshet13 has logged 232 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Summer Nights

Summer Nights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Snail

The Snail

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Dress

The Dress

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Losing Alice

Losing Alice

2020
×
Edit this entry  
27
Black Notebooks

Black Notebooks

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
22
JOMO

JOMO

×
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
People That Are Not Me

People That Are Not Me

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Accident

The Accident

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Edit this entry  
11
The Colours

The Colours

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
About a Girl

About a Girl

2001
×
Edit this entry  
10
Youth

Youth

2013
×
Edit this entry  
09
Shake Your Cares Away

Shake Your Cares Away

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
How to Swim

How to Swim

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Letters from Rishikesh

Letters from Rishikesh

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Or (My Treasure)

Or (My Treasure)

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Upon the Vanishing of the Cat

Upon the Vanishing of the Cat

×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Truth or Dare

Truth or Dare

1994
×
Edit this entry  
24
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gravity

Gravity

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Edit this entry  
23
Junun

Junun

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
22
The Experience

The Experience

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Sun Rises Down Below

The Sun Rises Down Below

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Saint Clara

Saint Clara

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry