• Cherry

    Cherry

    ★★

    This reminded me of a college student who goes to his first party, realizes he doesn't have to worry about his parents, goes crazy, then wakes up the morning after swearing he had the best night. Then as he looks back on it, he realizes it was a complete and utter mess. That's Cherry. Cherry is the end result of the Russo Brothers finally free from the constraints of Marvel so they threw everything they had at the wall. Normally…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    As someone who never thought this would happen, I now have to eat my words. Not only does it exist, but it is significantly better in every conceivable way. I've really grown to appreciate Snyder's take on these characters. It is too long and not all of it works, but it is epic and pays off a lot what was set up in Batman v Superman. There are genuine thrills and emotion unlike anything we saw in Man of Steel…

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★½

    Detective dramas seem to have migrated from theaters to television over the years. I can't remember the last time we had one that stood out. Prisoners? Maybe. That was 2013 and if I do the math right now I will feel very old. Long story short, I was excited to watch Denzel Washington and Rami Malek play detectives hunting down a serial killer.

    Director and screenwriter John Lee Hancock polishes off a script he wrote 28 years ago for Steven…

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★

    I would like this much more if I were younger and still played Sonic the Hedgehog. Sadly, I haven't been young in years and lost interest in the little blue creature a long time ago. But it's good to have Jim Carrey back.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    A little bit of Harley Quinn goes a long way. Too long. Far too long. While I respect Margot Robbie's commitment to the character, it's such a grating performance that I grew sick of it halfway through. The squeaky voice over, the self-referential humor, and manic energy just made me exhausted. It really wants to be DC's Deadpool, but whereas that series has an emotional relationship to keep the film grounded, Birds of Prey rejects that entirely. It's just non-stop…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    Don't let the trailer fool you. This is a genuinely scary and effective horror film. The opening sequence is as tense as anything you've recently seen in the news. Elisabeth Moss can use this as another notch under her belt of great performances.

  • Onward

    Onward

    ★★★

    Not the best of what Pixar has to offer, but still a solid addition to their filmography. Tom Holland and Chris Pratt do solid voiceover work and the ending packs an emotion punch that one comes to expect from the company. I think it could’ve benefitted from more character development, particularly with the father-son dynamic. Nothing about it challenges or improves the formula of Pixar movies, but it sticks to its guns in an effective manner. I’d say it’s on the level of Cars or A Bug’s Life, which is to say its much better than Brave or Cars 2.

  • Waves

    Waves

    ★★½

    Powerfully acted but also overdirected. You can practically see Trey Edward Schults waving his hands in front of the camera begging someone to notice him. Some will find it creative and effective while others will find it obnoxious and overkill. I find myself in the latter camp. I found myself engaged in the first half until a certain story and technical decision caused me to lose interest. It's certainly not a bad movie by any stretch of the imagination. I completely get why others have found this movie to be one of the best of the year. Unfortunately, I can't share that sentiment.

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    Excellent performances from Paul Walter Hauser and Kathy Bates keep this movie afloat, even when Olivia Wilde threatens to tank it with her cartoonish portrayal of a journalist. It's a shame this was released the same year as her funny and insightful directorial debut, Booksmart, but what can you do. It's still worth seeing for those who are intrigued by the story and those who like Clint Eastwood.

  • 1917

    1917

    ★★★½

    One of the most memorable and exhilarating theatrical experiences. Mendes and Deakins do a stellar job of effectively using the one-shot gimmick without it feeling like a gimmick. It never pulls the viewer out of the movie and consistently feels immersive. Mendes should be a lock for an Oscar as well as Deakins.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★½

    Greta Gerwig is one hell of a filmmaker. I have no attachment to the source material so I didn't mind the changes she made, although I certainly can see it bothering the purists. Either way, the acting, cinematography, score, and production design are all on point. Saoirse Ronan and Florence Pugh are easily the standouts and certainly deserve some awards consideration. Even Bob Odenkirk makes an appearance. What more could you want?

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    Don't give Sandler the Oscar, even though this is the best performance of the year. Make him work for it so he'll do more movies like this and less like Blended.