Kevin has logged 37 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Edit this entry  
29
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
18
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
½
Edit this entry  
13
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Accommodations

Accommodations

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Daughters of the Sexual Revolution: The Untold Story of the Dallas Cowboys Cheerleaders

Daughters of the Sexual Revolution: The Untold Story of the Dallas Cowboys Cheerleaders

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
05
The World Before Your Feet

The World Before Your Feet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adrift

Adrift

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
½
Edit this entry