Sort by

kev. has logged 528 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
24
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Here Now

Here Now

2015
×
Edit this entry  
18
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Conversations with Intellectuals About Selena

Conversations with Intellectuals About Selena

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
16
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Edit this entry  
04
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry