kev. has logged 39 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★
Edit this entry  
30
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Countdown

Countdown

2019
×
Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry