• tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★½

    Andrew Garfield is an incredible performer.
    I would’ve liked this more had it not been a musical but I still had a fun time with it. 
    It does feel way longer than it should, though.

    2021 Ranked

  • The Invisible Guest

    The Invisible Guest

    ★★★★

    Classic murder mystery but still as entertaining as it can be. Even if it gets a little predictable at times, the constant back and forth is enough to get you hooked and wait for the ending which, if you’re able to see it coming, will be as satisfying as you’d hope it would be.

  • Thir13en Ghosts

    Thir13en Ghosts

    Why did my parents allow me to watch this as a kid? I can’t believe I was obsessed with it

  • The Skeleton of Mrs. Morales

    The Skeleton of Mrs. Morales

    ★★★★

    Good for him!

    Also, strange to see a Mexican film explicitly criticizing catholicism (or religion in general), especially in the form of a dark comedy but I’m here for it. The balance between the macabre and the playfulness of the story was perfect.

  • Impossible Things

    Impossible Things

    ★★★½

    Beautiful character study of a woman in pain and an unlikely relationship; a story of grief, trauma and loneliness, along with some surprisingly nice storylines. It feels personal and the emotions jump through the screen.
    Might be a little uneven on some more technical aspects, but the story grabs a hold of you all throughout.

    2021 Ranked

  • New Order

    New Order

    ★★½

    This is so dystopian…
    A violent awakening by the disadvantaged (BIPOC) against the privileged (White people) in México is a plot-line that has been overdone but it was still an interesting take on a not-so unrealistic disparity between people of different backgrounds and/or socioeconomic statuses and how they’re perceived by others. I wish it had offered more background to the story as to why exactly the events in it were taking place instead of just diving right into it, but…

  • Identifying Features

    Identifying Features

    ★★★★½

    “De espaldas todos nos parecemos.”

    A story that has been told countless times before and yet it manages to make the horrifying nature of it feel like something completely different, but just as painful. It does such a good job at making the sorrow and desperation in the story come through without ever sugarcoating something that is a painful reality for many, something that shouldn’t be taken lightly and would otherwise have been told in a much more dramatic and disrespectful way.
    Heartbreaking but so beautifully made.

    Side note: this was in the running to be México's submission for next year’s Oscars but wasn’t chosen.

    2021 Ranked

  • We Are the Flesh

    We Are the Flesh

    ★★★

    Genuinely wondering if the writer of this has ever considered seeking psychiatric help.
    Great concept and well put together as a whole but definitely a lot to take in, mostly based on how graphic it becomes as the story unfolds and honestly just how disgusting some of it is.
    It does feature some beautiful visuals and great performances from the cast, though.
    Yay for experimental Mexican cinema (maybe).

    (Definitely do read about it beforehand as a content/trigger warning.)

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ½

    The Halloween franchise is a one hit wonder and we should finally admit that.

    2021 Ranked

  • The Call

    The Call

    ★★★★

    There were definitely some moments that were a bit rough around the edges, especially when it comes to some visual effects and the fantasy aspects of it, but the story itself and the way it was presented make up for any minor flaws you could point out.
    Equally exciting and eerie; everything was so well balanced that it never felt overwhelming to watch, even with the heaviness of the topic the story deals with or any of its graphic scenes. Plus, the plot itself is so interesting and original that it’s hard not to let it get to you right away.

  • Cry Macho

    Cry Macho

    Confused as to what they were trying to say with this story or why it is a story at all. It just feels empty and unfinished, like they had something different in mind then gave up halfway through production. Plus, the below average performances make it even more tiresome to watch.

    2021 Ranked

  • I Carry You with Me

    I Carry You with Me

    ★★★½

    “I had that dream again.”

    I had extremely high expectations for this going in, as I’d been looking forward to watching it for over a year now, and after many delays and very limited releases, I finally got to it today. I was excited to see a story centered around Brown Mexican characters (who happen to be members of the LGBT community) set partly in Mexico, since I am one myself, so I think that’s probably what’s making my judgment…