Sort by

Kevin has logged 882 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Visioneers

Visioneers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ticket Out

Ticket Out

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stockholm

Stockholm

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The US Festival 1982: The US Generation Documentary

The US Festival 1982: The US Generation Documentary

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ten

The Ten

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memory

Memory

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Mavericks

Chasing Mavericks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider

Spider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomboy

Tomboy

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Firing Line

The Firing Line

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Nikita

Little Nikita

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Through Black Spruce

Through Black Spruce

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Witchcraft 13: Blood of the Chosen

Witchcraft 13: Blood of the Chosen

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Clinic

Fear Clinic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry