Sort by

KP has logged 92 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read prior review Edit this entry  
29
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rookie

The Rookie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Invincible

Invincible

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Clinton 12: A Documentary Film

The Clinton 12: A Documentary Film

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry