Kevin has logged 328 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ten Years

Ten Years

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House

The House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Interview

The Interview

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In Search of Ozu

In Search of Ozu

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Border

On the Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sacrilège

Sacrilège

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wren Boys

Wren Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad at Dancing

Bad at Dancing

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Art

Art

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All These Creatures

All These Creatures

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deer Boy

Deer Boy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Ties

Close Ties

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
24 Frames per Century

24 Frames per Century

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Above

The Above

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry