Sort by

Kevin has logged 126 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
28
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read prior review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midway

Midway

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
17
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry