RSS feed for Kevin
  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    ‪No wonder Hamilton became such a phenomenon. It is fantastic! Even as a person who doesn’t listen to rap at all, I thoroughly appreciated and enjoyed it.‬

  • Athlete A

    Athlete A

    ★★★★½

    Netflix’s documentary about the USA Gymnastics sexual abuse scandal Athlete A was fascinating. It really showed how these brave women were failed by the system, how medals and money were placed above young girls’ safety, and how all this went far beyond just Larry Nassar.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

    ‪I really enjoyed Netflix’s Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga. It had some truly fantastic songs and standout performances in Rachel McAdams and Dan Stevens. A bit too long and hit-or-miss jokes, but a fun watch overall.

  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    ★½

    ‪Artemis Fowl is a hot mess. It looks good, but fails on every other level. It fails to tell a coherent story, fails to portray Artemis’ criminal brilliance, and even fails to deliver good performances from its actors. Changes made to the original story as well as probable post-production editing really led this movie to make no sense at all. It’s apparent from what was left out of the movie (but can be found in the original trailer) that several…

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★½

    ‪What I wanted was a traditional Scooby Doo mystery. What I got instead was a mishmash of unnecessarily convoluted plotpoints, cringy “hip” dialogue, and dated clichés. The only good thing really was the animation and maybe a few of the jokes sprinkled in.‬ I really wanted to like it. Kids may find this enjoyable, but it’s pretty much a wasted effort that could have been so much more.

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    HBO’s Bad Education is about a well regarded school superintendent who stole millions from his budget and how a school newspaper broke the story. It is fascinating and suspenseful as each facet is slowly revealed, and Hugh Jackman delivers a masterful yet unsettling performance.

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★★½

    Bloodshot was indeed better than I thought it would be and had a plot I wasn’t expecting. However, it still felt like a basic/generic action movie that lacked any subtlety and explains everything to your face. The action sequences and special effects are cool though.

  • Onward

    Onward

    ★★★★★

    Onward is just fantastic and right up my alley. I love fantasy and moving it into a modern setting added more dimension. The film is incredibly heartfelt and heartwarming with a beautiful message. The story may be simple, but the emotions feel real. I teared up quite a bit. Chris Pratt and Tom Holland are excellent in it.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    The Invisible Man is a fantastic thriller that knows how to build suspense and terror without ever seeing the antagonist. Elisabeth Moss carries the film and is utterly convincing. The direction and framing is especially noteworthy as well as the immersive score.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★★★½

    Bombshell is a movie with a story and message to tell, elevated by stellar performances from Nicole Kidman, Charlize Theron (an uncanny transformation into Megyn Kelly), and Margot Robbie (scene-stealing). I was utterly outraged by the events and hypocrisy depicted in the movie.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★★

    Sonic the Hedgehog was fun, wholesome, and surprisingly heartfelt. Ben Schwartz’s voice is perfect as Sonic, Jim Carrey’s performance is the right kind of cartoonish, and James Marsden brings it all together. The humor and story just works. I’m surprised at how successful this movie was!

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    Little Women was fantastic. It is charming and inviting and feels like a product of its time while also being relevant today. The performances of the entire cast are topnotch. I’ve never read the book, but seeing this film really makes me want to.