Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Down Argentine Way

Down Argentine Way

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rambling Rose

Rambling Rose

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hillsong: A Megachurch Exposed

Hillsong: A Megachurch Exposed

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Chance Detectives: Mystery Lights of Navajo Mesa

The Last Chance Detectives: Mystery Lights of Navajo Mesa

1994
×
Edit this entry  
03
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry