Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Cats

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★½

  • Aquaman

    ★★★

  • Vice

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Vice

Jan 4

Most Watched

Little Women

twice

Knives Out

twice

Last Film

The Souvenir

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
20 films
Comedy
18 films
Thriller
15 films
Action
13 films
Adventure
10 films
Sci Fi
8 films
Crime
6 films
Fantasy
5 films
Mystery
5 films
Romance
5 films
USA
42 films
UK
6 films
China
5 films
Canada
4 films
Spain
1 film
Ireland
1 film
Brazil
1 film
India
1 film
Australia
1 film
English
45 films
Spanish
7 films
French
5 films
Japanese
4 films
German
4 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Swedish
1 film
Arabic
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

kevintporter’s most liked review

Little Women

Little Women

★★★★★

I'm having the exact same arc with LW as I did with Lady Bird, which is really liking and enjoying it the first time and then, upon rewatch, knowing the relationships and plot well enough to absorb every note and color and movement of what Gerwig's actually doing. And, well...…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Western Stars
Average weighted rating:

3.7

Films kevintporter watched in 2019

  • The Souvenir
  • Little Women
  • 1917
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Little Women
  • Die Hard
  • Uncut Gems
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • Knives Out
  • Ralph Breaks the Internet
  • Waves
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • Jesus Is King
  • Western Stars
  • Joker
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • The Matrix
  • Luce
  • Ready or Not
  • Blinded by the Light
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Farewell
  • Spider-Man: Far From Home
  • Toy Story 4
  • Ma
  • Booksmart
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Long Shot
  • Avengers: Endgame
  • Shazam!
  • Us
  • Greta
  • Captain Marvel
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Aquaman
  • Serenity
  • Glass
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Vice

World map

Highly rated films kevintporter is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Highly rated with kevintporter’s friends Patron

  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • The Irishman
  • The Farewell
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Toy Story 4
  • Midsommar
  • Booksmart
  • Ad Astra
  • Avengers: Endgame
  • High Flying Bird
  • Us
  • Hustlers
  • The Beach Bum
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Honey Boy
  • Dolemite Is My Name
  • Ready or Not
  • High Life
  • Alita: Battle Angel
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Jojo Rabbit
  • Rocketman
  • Shazam!
  • Long Shot
  • Spider-Man: Far From Home
  • Fyre
  • Always Be My Maybe
  • Captain Marvel
  • It Chapter Two
  • Velvet Buzzsaw
  • Joker
  • Cats
  • Late Night
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more