Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Old

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • F9

    ★★★★★

  • Dear Evan Hansen

    ★★★★★

  • A Week Away

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Midnight Mass

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • Ocean's Twelve

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 173 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Into the Woods

Jan 1

Most Watched

The Mitchells vs. The Machines

twice

Last Film

The French Lieutenant's Woman

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
89 films
Comedy
51 films
Thriller
41 films
Adventure
35 films
Action
35 films
Crime
31 films
Romance
31 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
17 films
Horror
14 films
USA
161 films
UK
30 films
Canada
10 films
France
8 films
China
6 films
New Zealand
5 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Japan
3 films
English
171 films
Spanish
21 films
French
20 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Chinese
6 films
German
6 films
Latin
3 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 171

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kevintporter’s most liked review

Don't Look Up

Don't Look Up

★★

I showed my anti-vax parents this movie and they fell to their knees, thanking Jesus Christ and Adam McKay for showing them the error of their ways. They pledged to reduce their carbon emissions by 80% by 2024 and deleted their Facebook accounts on the spot.

They agreed that our…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dear Evan Hansen
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Billy: The Early Years
Average weighted rating:

3.0

Films kevintporter watched in 2021

  • The French Lieutenant's Woman
  • Mass
  • The Humans
  • Pig
  • Don't Look Up
  • A Fish Called Wanda
  • Being the Ricardos
  • The Matrix Resurrections
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Spider-Man: No Way Home
  • tick, tick...BOOM!
  • West Side Story
  • Licorice Pizza
  • C'mon C'mon
  • House of Gucci
  • Bless the Child
  • Scenes from a Marriage
  • Last Night in Soho
  • The French Dispatch
  • The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin
  • Hush
  • Dune
  • Dear Evan Hansen
  • No Time to Die
  • In the Loop
  • Midnight Mass
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Venom
  • The Eyes of Tammy Faye
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Eyes of Tammy Faye
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Malignant
  • Pray Away
  • Black Panther
  • Some Like It Hot
  • The Voyeurs
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Candyman
  • The Lego Batman Movie
  • Moonstruck
  • No Sudden Move
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Suicide Squad
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • The Green Knight
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Old
  • My Cousin Vinny
  • Zola
  • Fatal Attraction
  • Black Widow
  • Ocean's Twelve
  • F9
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • In the Heights
  • Bo Burnham: Inside
  • Cruella
  • Magic Mike XXL
  • A Quiet Place Part II
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Paddington
  • Minari
  • Heat
  • Happily
  • Jaws
  • Muppet Treasure Island
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Mandy
  • Dracula
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Badlands
  • TINA
  • Godzilla vs. Kong
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Mangrove
  • A Week Away
  • Another Round
  • I Care a Lot
  • To Die For
  • Brooklyn
  • The Vast of Night
  • Under the Silver Lake
  • Wild
  • Midnight Run
  • Collateral
  • The Big Chill
  • Burn After Reading
  • Frankie and Johnny
  • Carnal Knowledge
  • After Hours
  • Martha Marcy May Marlene
  • Waking Sleeping Beauty
  • Attack the Block
  • The Princess and the Frog
  • Barefoot in the Park
  • Godspell
  • The Tale
  • A New Leaf
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Barbarella
  • Treasure Planet
  • Hope Springs
  • Bad Education
  • Hercules
  • A Trip to the Moon
  • Christine
  • Sophie's Choice
  • Primary Colors
  • What We Do in the Shadows
  • Catch-22
  • Wolf
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Klute
  • Billy: The Early Years
  • A Time to Kill
  • She-Devil
  • Nomadland
  • Howard
  • Judas and the Black Messiah
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Blue Valentine
  • It's Complicated
  • She's the Man
  • The Invisible Man
  • The Great Mouse Detective
  • Postcards From the Edge
  • Framing Britney Spears
  • The Iron Lady
  • Blood Simple
  • Lincoln
  • Margaret
  • The Deer Hunter
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • The Little Things
  • The Mirror Has Two Faces
  • Cabaret
  • Nashville
  • The Prince of Tides
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Yentl
  • Suffragette
  • Eyes Wide Shut
  • Erin Brockovich
  • Heartburn
  • The River Wild
  • Promising Young Woman
  • The Laundromat
  • Still of the Night
  • War for the Planet of the Apes
  • Marvin's Room
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • August: Osage County
  • Defending Your Life
  • Time
  • Jesus Christ Superstar
  • Ricki and the Flash
  • The Bridges of Madison County
  • The Nest
  • The Witches of Eastwick
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Yes, God, Yes
  • The Last Five Years
  • Into the Woods

World map

Highly rated films kevintporter is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Highly rated with kevintporter’s friends Patron

  • The Matrix
  • Bo Burnham: Inside
  • Minari
  • West Side Story
  • Sound of Metal
  • Judas and the Black Messiah
  • Titane
  • The Power of the Dog
  • Dune
  • The Green Knight
  • Nomadland
  • Another Round
  • Bad Trip
  • Licorice Pizza
  • The Father
  • The Kid Detective
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Matrix Reloaded
  • Shiva Baby
  • Annette
  • Pig
  • C'mon C'mon
  • Luca
  • The Last Duel
  • Zola
  • In the Heights
  • Promising Young Woman
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • A Quiet Place Part II
  • tick, tick...BOOM!
  • The French Dispatch
  • Benedetta
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Together Together
  • The Card Counter
  • No Sudden Move
  • Nobody
  • No Time to Die
  • The Matrix Resurrections
  • The Sparks Brothers
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Empty Man
  • Spider-Man: No Way Home
  • F9
  • Nightmare Alley
  • The Suicide Squad
  • Malignant
  • The Matrix Revolutions
  • Tenet
  • The Tomorrow War
  • Candyman
  • Spencer
  • Cruella
  • Old
  • Black Widow
  • House of Gucci
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Zack Snyder's Justice League
  • Godzilla vs. Kong
  • The Little Things

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more