Kevin has logged 375 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
Never Talk to Strangers

Never Talk to Strangers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Twisted

Twisted

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Furie

Furie

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
22
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat Chaser

Cat Chaser

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stick

Stick

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

1978
×
★★½
Edit this entry  
13
Wizards

Wizards

1977
×
★★★★
Edit this entry