Kevin has logged 522 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alone

Alone

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Identity

Identity

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gothika

Gothika

2003
×
★★
Edit this entry  
18
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Abandon

Abandon

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hear No Evil

Hear No Evil

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer Eight

Jennifer Eight

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Legend of Zipang

The Legend of Zipang

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Hostage

Hostage

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trapped

Trapped

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Baxter

Baxter

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rookie

The Rookie

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Dog

Top Dog

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry