RSS feed for Kevin
  • What's Up, Doc?

    What's Up, Doc?

    ★★★★½

    Non-stop silliness. But, hilarious or not, the heroes cause a lot of unforgivable property damage that a lot of working folk are gonna have to clean up after them.

  • Like Water for Chocolate

    Like Water for Chocolate

    ★★★★

    Pedro is supes lame, but that’s the way love goes I guess.

  • King Kong

    King Kong

    ★★★★½

    Kong and the islanders had a perfectly good thing going until those white folks came and fucked up everything. 
    Also, is this representative of Kong’s usual days? Because he fights a lot of dinosaurs. Dude must be super tired all the time.

  • Tootsie

    Tootsie

    ★★★½

    Dude gets off a little to easy at the end here.

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★½

    A perfect blend of gore and humor and horror.

  • Mask

    Mask

    ★★★★★

    Holds your heart in its hand from the start and hands it back to you covered in tears at the end. Cher has never been better before or since, Eric Stoltz gives us his soul and Sam Elliott is cool as the word cool. The real trick is how matter-of-factly Rocky’s life is presented. It’s not a disease of the week melodrama, but a sloce-of-life of a decent kid and his imperfect mom trying their best.

  • From Beyond

    From Beyond

    ★★★★

    Simple grody goodness. MVP Jeffrey Combs.

  • Crazy World

    Crazy World

    ★★★★

    The least good Wakaliwood movie is still da best movie!

  • The Demon's Baby

    The Demon's Baby

    ★★★

    Should be called The Demon Babies (technically fetuses), but whatever.

  • The Pit and the Pendulum

    The Pit and the Pendulum

    ★★★½

    The last movie I thought this would remind me of was THE PRINCESS BRIDE, but here we are.

  • Dagon

    Dagon

    ★★★★

    I love one thing after another horror movies like this. Also love modern horror movies that could play as silent films. Wish they hadn’t shown as much of the cgi Dagon monster at the climax.

  • Fortress

    Fortress

    ★★★½

    All the parts where Jeffrey Combs worries about losing his glasses are so relatable and terrifying to me.