Kev has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fat City

Fat City

1972
×
Edit this entry  
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boulevard! A Hollywood Story

Boulevard! A Hollywood Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
August in the Water

August in the Water

1995
×
Edit this entry  
08
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tig Notaro: Drawn

Tig Notaro: Drawn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry