Kev has logged 35 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tig Notaro: Drawn

Tig Notaro: Drawn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
Read the review Edit this entry  
19
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Super 8

Super 8

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry