Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
06
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

1956
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
Edit this entry  
21
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Gypsy

The Gypsy

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★
Edit this entry