Jason has written 48 reviews for films during 2021.

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★★

    The first x-men film that shows an altered history. This makes the younger x-men fit right in. The cast is incredible the best is definitely Michael Fastbender as Magneto.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

    This is a great example of how a film can be based around performances and not its plot. Not much happens and we’re still entertained and moved by these monologues. Second viewing made me like Viola Davis’s performance a lot more. I still think Chadwick has a great chance of winning best actor.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★½

    Obviously I wasn’t expecting much considering how the previous plots were. I was there for the imax theater action. It didn’t disappoint in that sense. I still don’t get how they do these humans so dirty. It’s like they want us to believe Milly Bobby Browns character is thinking stuff that nobody else in the world does.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★½

    The amount of one liners made in this hurt me

  • X-Men Origins: Wolverine

    X-Men Origins: Wolverine

    ★★

    Just such a forgettable movie. Had more bad moments than good. Obviously the 2 worst are the cgi claws and Deadpool. Still can’t imagine what they were thinking when they decided to go this route with Deadpool.

  • X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand

    ★★

    It really wasn’t as bad as I remember but having the Phoenix force as I side plot is such a waste. The Phoenix force being used at the end looked amazing

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Part 1:
    The bank robbing scene choreography was improved so much. They definitely made Steppen Wolf more badass and the first mother box a more fought for battle.

    Part 2:
    They gave Steppen Wolf some kind of back story which is way better than Justice League’s version. Gal Godot’s exposition felt like she was reading. If this is all we get of Darkside they kinda did him dirty.

    Part 3:
    The greater backstory is hugely impacting the set up of…

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★

    I went in knowing some of the story but not everything. Am I wrong to say this is my most enjoyed Scorsese film? 


    Also it’s a good day when my girlfriend picks a Scorsese movie

  • Cherry

    Cherry

    ★★★

    Sucker for movies like this

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★

    What can I say it’s another odd A24 movie and I love it. Loved the reveals and ending

  • Moxie

    Moxie

    ★★½

    Had good empowering moments but also had some odd ones

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★

    I wish I could see Kevin Feige’s face as he watches everyone come up with theory’s about how Evan Peter’s quicksilver is the start of the multiverse all while he did this just for a boner joke